Naši profesori gosti emisije Novi dan na N1

Softveri preuzimaju ulogu mnogih zanimanja, pa čak i lekara.

prof-gostovanje-n1

Profesori softverskog inženjerstva Vladimir Matić i Marko Tanasković ocenili su u Novom danu da će veliki broj zanimanja nestati u narednih pet do deset godina jer softveri sve više preuzimaju njihovu ulogu.

"Postoje zanimanja koja mogu da se zamene kolektivnom inteligencijom koja se danas nalazi na internetu", objašnjava Tanasković.

Govoreći o veštačkoj inteligenciji, Matić kaže da danas postoji veliki broj softvera koji su jako inteligentni.

"Što se tiče primene veštačke inteligencije u medicini, već danas postoje uređaji kojim je moguće proveriti zdravlje. Možete da izmerite temperaturu, pritisak, bilo šta… i to ide na server koji vam govori šta se dešava sa vašim zdravljem. Naprednija opcija bi bila da uslikate, na primer, osip i onda dobijete dijagnozu", objašnjava Matić.

Matić kaže da su dramatične promene poslednjih godina i može se očekivati da se brzina promena povećava.

Tanasković navodi da se razvija nauka, ali još više realnost.

"U velikim kompanijama se ide toiiko daleko da u nekim segmentima čak nauka i kaska za promenama", ocenjuje on.

Inače, Matić i Tanasković koju su završili Elektrotehnicki fakultet, nakon kojeg su doktorirali u inostranstvu, da bi se posle toga vratili u Srbiju.

Pogledajte celo gostovanje: